niedziela, 8 października 2017

Segregacja śmieci, a ochrona środowiska

Segregacja śmieci, a ochrona środowiska


Autor: Tomasz Kuśnierczak


Wzrost liczby ludności na świecie, jak i rozwój cywilizacyjny spowodowały, że generujemy coraz większe ilości śmieci. Cierpi na tym nasze środowisko naturalne, dlatego bardzo ważne jest by składować takie śmieci w odpowiednich miejscach, jak i stosować ich segregację.


Segregowanie odpadów ułatwiło wprowadzenie na terenie Polski w 2013 roku ustawy śmieciowej. Spowodowała ona wzrost cen za odbiór i składowanie śmieci, ale dzięki niej uzyskaliśmy jednocześnie szansę na to by żyć w ekologicznym, jak i najmniej zanieczyszczonym odpadami środowisku. Dlatego warto jest stosować się do zawartych w niej zasad dotyczących segregacji śmieci.

Na jakie kategorie należy podzielić odpady i jak je segregować?

Generalnie odpady można podzielić na kilka kategorii: papier, szkło, tworzywa sztuczne i metal, odpady zielone, odpady budowlane i gruz, odpady elektroniczne oraz odpady zmieszane, których nie można przyporządkować do żadnej z kategorii. Na osiedlach mieszkaniowych zlokalizowane są specjalne kontenery przeznaczone do składowania odpadów określonego typu. Są one oznaczone rodzajem odpadów, do składowania których są przeznaczone ale także odpowiednim kolorem. Wywóz śmieci odbywa się z nich cyklicznie, najczęściej raz w tygodniu.

Odpady papierowe w formie samego papieru, jak i gazet, czasopism, ulotek, książek, czy tektury, należy wrzucać do kontenera o kolorze niebieskim. Taka segregacja umożliwia ponowne ich przetworzenie, ograniczając ścinanie drzew i chroniąc przy tym środowisko naturalne. Szacuje się, że odpady papierowe można poddawać recyklingowi nawet 7 razy.

Odpady szklane w formie np. butelek i słoików umieszcza się w pojemniku o białym kolorze, w przypadku białego szkła lub zielonym pojemniku w przypadku szkła kolorowego, choć często udostępniany jest jeden pojemnik na jedną odmianę szkła. Zaletą szkła jest to, że można je przetwarzać wielokrotnie, a wadą, że praktycznie nie ulega ono rozkładowi, dlatego odpady szklane warto jest oddzielać od innych odpadów. Przy segregowaniu szkła należy pamiętać o tym, żeby oddzielić od niego w miarę możliwości inne elementy, jak kapsle i nakrętki, korki, zatyczki itp.

Na odpady z tworzyw sztucznych i metali przeznaczone są kontenery o żółtym kolorze. Przede wszystkim są to kontenery, w których należy umieszczać butelki i opakowania plastikowe, wszelkiego rodzaju folie, puszki i kapsle z aluminium oraz z metalu, a także reklamówki i worki, które nie są biodegradowalne. Warto jest tego typu materiały umieszczać w osobnym kontenerze, gdyż niektóre z nich (jak chociażby plastik) rozkładają się nawet 1000 lat.

Osobne kontenery są z kolei przeznaczone na odpady zielone w postaci trawy, liści i gałęzi. Są to kontenery w kolorze brązowym. Pozostałe zaś odpady domowe powinny być umieszczone w kontenerze z odpadami zmieszanymi, które to kontenery są zazwyczaj oznaczane czarnym kolorem. Do śmieci, które zaliczają się do odpadów zmieszanych można zaliczyć przede wszystkim odpady kuchenne, artykuły higieniczne czy folię aluminiową.Wstępną segregację śmieci można sobie ułatwić dokonując zakupu pojemników, wiaderek lub worków w danym kolorze.

Inaczej sytuacja wygląda natomiast jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym lub w zabudowie wielorodzinnej, gdzie nie zostały dostarczone kontenery. Wówczas od przedsiębiorstwa, które zajmuje się wywozem i segregacją śmieci otrzymujemy specjalne worki, w których obok wywożonych ze standardowych pojemników odpadów zmieszanych, gromadzimy osobno odpady z tworzyw sztucznych i metali, szklane, papierowe i zielone.

Wywóz odpadów wielkogabarytowych, elektroniki i gruzu

Jeszcze inaczej sytuacja wygląda w przypadku wywozu odpadów wielkogabarytowych, elektroniki i gruzu. Aby pozbyć się gruzu i materiałów budowlanych, można zamówić za odpowiednią opłatą kontener lub specjalny worek na gruz. Takie odpady zostaną wywiezione wówczas przez przedsiębiorstwo, do którego zadań należy wywóz gruzu i jego składowanie. Jeśli posiadamy zużyty sprzęt elektroniczny, szczególnie o dużych rozmiarach, można telefonicznie poprosić o nieodpłatne odebranie go w umówionej godzinie dzwoniąc do miejskiego przedsiębiorstwa oczyszczania. Z kolei przy chęci wywozu odpadów wielkogabarytowych jak np. stare szafy i łóżka, warto jest odwiedzić stronę internetową przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za wywóz śmieci. Zazwyczaj jest na niej opisane, w jakim miejscu i w jakich dniach takie towary będą odbierane w ramach miesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami. Jeśli musimy się takich odpadów pozbyć szybko, można zamówić ich odbiór odpłatnie lub dostarczyć je samodzielnie do najbliższego z kilku punktów odbioru odpadów wielkogabarytowych.


Źródło: http://www.luk-pol.pl/wywoz-gruzu-smieci-poznan

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz