sobota, 28 stycznia 2017

Jak uzyskać decyzję środowiskową?

Jak uzyskać decyzję środowiskową?


Autor: Michał Pliszka


Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia nazywana jest potocznie decyzją środowiskową lub też DŚU.


A to wszystko zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem – a w szczególności ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Jej uzyskanie wymagane jest od odpowiedniej jednostki administracyjnej w przypadku przedsięwzięć, które mogą potencjalnie lub zawsze oddziaływać w jakiś sposób na środowisko, w którym powstaną. Decyzję taką uzyskać należy przed wystąpieniem o m.in.:

-pozwolenie na budowę – w tym decyzję o zatwierdzenie projektu budowlanego oraz pozwolenie na wznowienie robót budowlanych,

-decyzję o warunkach zagospodarowania i zabudowy terenu,

-pozwolenie na wydobywanie kopalin ze złóż,

-pozwolenie na prowadzenie robót związanych m.in. z regulacją wód – np. budową wałów przeciwpowodziowych,

-decyzję o scaleniu lub wymianie gruntów,

-decyzję o zamianę lasu na użytek rolnych.

i w wielu podobnych przypadkach. Jej uzyskanie zatem jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia inwestycji.

Uzyskanie decyzji środowiskowej wymaga wiele pracy. Należy do odpowiedniego organu administracyjnego złożyć stosowny wniosek – zgodny z wymogami prawa administracyjnego – zazwyczaj na stronie właściwej gminy znaleźć można jego gotowy wzór. Wniosek zawierać powinien zazwyczaj dwa typy załączników:

- dokumentacyjne – m.in. raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko sporządzony przez ekspertów, kartę informacyjną przedsięwzięcia (KIP)

- kartograficzne – mapa ewidencyjna poświadczona przez właściwy organ, która obejmuje zarówno obszar inwestycji, jak i obszar, na który inwestycja oddziaływać może lub będzie środowiskowo, a w przypadku kopalin – mapę sytuacyjno-wysokościową lub też – w przypadku, gdy organem prowadzącym postępowanie jest RDOŚ – wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Jak widać, zgromadzenie kompletu dokumentów, jak również ich poprawne i rzetelne przygotowanie, wymaga wsparcia eksperckiego. Jeśli zatem nie mamy odpowiedniego doświadczenia oraz kompetencji w tym temacie, warto sięgnąć po pomoc specjalistów w tym zakresie. Oferta firm działających w branży środowiskowej wiąże się – o ile postawimy na sprawdzonego partnera – z kompleksową obsługą całej procedury związanej z uzyskaniem decyzji środowiskowej. Możemy liczyć zarówno na wstępną analizę sytuacji i zaplanowanie procedury postępowania, przygotowanie KIP, przygotowanie oraz złożenie we właściwej instytucji wniosku w imieniu inwestora, wykonanie wszelkich analiz niezbędnych to sporządzenia raportu środowiskowego oraz pozyskanie decyzji.

Wybierając sprawdzonego partnera, można być pewnym, że decyzja środowiskowa wydana zostanie bez najmniejszych problemów, a cała odpowiedzialność za sprawne przeprowadzenie tej procedury przeniesiona zostanie na specjalistów w tym zakresie.


Inspirowany: http://eco-expert.pl/oferta-decyzja-srodowiskowa

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz