wtorek, 24 stycznia 2017

Zieleń, dekoracje i ekrany akustyczne - nowe pomysły na stare problemy

Zieleń, dekoracje i ekrany akustyczne - nowe pomysły na stare problemy


Autor: Anna Kowalik


Podróżując samochodem po polskich drogach, nie trudno zauważyć, że co raz częściej wizualnym uzupełnieniem ekranów akustycznych jest zasadzona przy nim roślinność pnąca. Nie tylko poprawiają estetykę ale i pozwalają lepiej skomponować się konstrukcjom stalowym z otoczeniem.


Wszelkiego rodzaju winobluszcze, pnącza, w tym również odmiany zimozielone wzbogacają smutny i monotonny krajobraz okołoautostradowy, czy wokół ciągnących się kilometrami dróg szybkiego ruchu. Jednak, by roślinność wokół paneli spełniała swoje zadanie i oddziaływała przyjaźnie dla oka wymagane jest wykonanie wielu prac ogrodniczych zarówno na początku jak i w trakcie uprawy. Rośliny ciągle narażone są na działanie środków chemicznych, więc wymagane jest stosowanie odpornych odmian co wiąże się z podwyższeniem kosztów.
Popularnym oraz dobrym rozwiązaniem jest sadzenie roślin za ekranem, które po jakimś czasie utworzą zwisające przez ekrany akustyczne pnącza. Idealną rośliną jest Rdest Auberta (polygonum aubertii) jego roczny przyrost wynosi nawet 8 metrów oraz kwitnie od czerwca do października. Praktycznie wszystkie konstrukcje stalowe nadają się do obsadzenia roślinnością, zwłaszcza "drewnobeton" lub "zielona ściana". Lecz istnieją miejsca w których utrzymanie roślinności pnącej jest wręcz niemożliwe, np. Wysokie skarpy, sztuczne nasypy. Wiąże się to z brakiem utrzymania wilgotności w danym miejscu.
W celu poprawienia wyglądu wizualnego ekranów akustycznych można spotkać nie tylko pokryte roślinnością, ale również fototapetami często na autostradach, gdzie obraz nie trafia do odbiorcy i go nie rozprasza. Czasami pojawiają się także reklamy, informacje dotyczące regionu, miasta itp. Lecz nadal są to przypadki jednostkowe i sporadyczne.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

1 komentarz:

  1. Ciekawy wpis! Całkowicie jestem za pokrywaniem ekranów akustycznych pnączami. Nie tylko lepiej wyglądają, ale też więcej tlenu jest wtedy wydzielane, a więc polepszają jakość powietrza :).

    OdpowiedzUsuń