środa, 20 lipca 2016

Projektowanie łożysk - wybór typu łożyska

Projektowanie łożysk - wybór typu łożyska


Autor: Martino Mistrz


Na wybór typu łożyska oraz jego konfiguracji wpływ mają następujące elementy: ustalenie łożyskowania, dopuszczalne niewspółosiowości, tacie, sztywność, montaż.


Ustalenie łożyskowania

Aby obracający się wał, można było łożyskować, potrzebne są minimum dwa łożyska. Za sprawą rozszerzalności cieplnej możliwe jest wystąpienie zmiany długości wału a tym samym powstanie obustronnego napięcia łożysk. Z tego powodu stosuje się rozwiązanie złożone z łożyska ustalonego oraz swobodnego. Pierwsze z nich zapewnia ustalenie osiowe wału, drugie może nieznacznie przemieszczać się wzdłuż osi wału niwelując naprężenia.

Dopuszczalne niewspółosiowości

Niewspółosiowość występuje, gdy pod wpływem obciążenia wał ulegnie ugięciu. Często spowodowane jest to znaczną odległością zabudowy łożysk lub w przypadku zastosowania oprawy pojedynczej. Kompensacją takich nieprawidłowości zajmują się łożyska nastawne tzn. łożyska baryłkowe oraz łożyska kulkowe wahliwe. W pierwszym przypadku wychylenie umożliwia kulista powierzchnia bieżni pierścienia zewnętrznego, w drugim – sferyczna powierzchnia osadzenia.

Tarcie

Tarcie ma kluczowy wpływ na temperaturę roboczą, panującą w łożysku. Zależy w głównej mierze od rodzaju oraz wielkości łożyska, obciążenia oraz prędkości obrotowych oraz oczywiście użytego środka smarnego. Na tarcie w łożysku składa się głównie jego występowanie pomiędzy elementami tocznymi a koszykiem oraz pomiędzy uszczelnieniem stykowym a pierścieniem. Możliwe jest wyliczenie oraz wyznaczenie w dużym przybliżeniu wartości momentu tarcia łożyska.

Sztywność

Czasami możliwe jest pominięcie tego elementu, jednak w niektórych przypadkach jak np. podczas łożyskowania obrabiarki, może mieć ona kluczowe znaczenie. Sztywność w głównej mierze zależy od rodzaju łożyska, np. łożyska walcowe i stożkowe, za sprawą większych powierzchni styku pomiędzy bieżnią a elementami tocznymi posiadają większą sztywność. Ewentualne zwiększenie sztywności można uzyskać za pomocą napięcia wstępnego przeprowadzonego podczas zabudowy.

Montaż

Projektując łożyskowania, należy mieć na uwadze sposób jego montażu, demontażu oraz związanych z tym czynności konserwatorskich. Właściwy montaż łożyska wpływa na jego pracę oraz trwałość. Aby ułatwić przeprowadzanie procesu montażu, stosuje się tuleje łożyskowe, które dodatkowo pełnią funkcję zabezpieczającą.


http://bearing.pl/ - Wszystko na temat łożysk.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz