sobota, 9 lipca 2016

Zespoły łożyskowe kulkowe - budowa, rodzaje oraz właściwości

Zespoły łożyskowe kulkowe - budowa, rodzaje oraz właściwości


Autor: Martino Mistrz


Zespoły łożyskowe zawierające łożyska kulkowe z oprawami nazywane są również zespołami łożyskowymi Y. Zawierają one tradycyjne łożysko kulkowe samonastawne oraz oprawę łożyskową, posiadającą kulisty otwór o wklęsłym kształcie.


Rodzaje

Zespoły łożyskowe kulkowe dostępne są w kilku wariantach jako:

- zespoły łożyskowe Y z oprawami stojącymi,

- zespoły łożyskowe Y z oprawami kołnierzowymi,

- zespoły łożyskowe Y z oprawami naciągowymi.

Wszystkie odmiany zespołów łożyskowych produkowane są w oprawach wykonanych z:

- materiału kompozytowego – poliamid wzmacniany włóknem szklanym,

- żeliwa szarego,

- blachy stalowej.

W zespołach łożyskowych zawarte są łożyska kulkowe samonastawne, które to są zwykłymi łożyskami jednorzędowymi z obustronnym uszczelnieniem oraz poszerzonym pierścieniem jedno lub dwustronnie. Łożysko może być przymocowane do wału za pomocą:

- wkrętów mocujących,

- mimośrodowego pierścienia mocującego,

- tulei wciąganej.

Zastosowanie

Zespoły łożyskowe kulkowe stanowią bardzo efektywne rozwiązanie w bardzo przystępnej cenie. Za sprawą ich właściwości najczęściej znajdują zastosowanie w: maszynach tekstylnych, maszynach budowlanych, sprzętach rolniczych, przenośnikach, pralkach, urządzeniach AGD, urządzeniach do pakowania.

Właściwości

Zespoły łożyskowe to elementy gotowe do zamontowania, są fabrycznie uszczelnione oraz nasmarowane. Za sprawą budowy wieloczłonowej, umożliwiają kompensację bardzo małych niewspółosiowości. Za sprawą wielu rodzajów mocowań, zespoły łożyskowe są wyjątkowo wszechstronnym rozwiązaniem, możliwym do zastosowania w różnorodnych środowiskach. Dostępne są również wersje z dodatkowym uszczelnieniem, które skutecznie zapobiegają przez wpływem wszelkich zanieczyszczeń, pyłów czy wilgoci. Zalecane jest to szczególnie podczas zastosowania np. w młynach, kuźniach, odlewniach, zakładach chemicznych, maszynach budowlanych czy urządzeniach transportowych. Dodatkowe pokrywy uszczelniające mają za zadanie ochronę łożyska przed przedostawaniem się zanieczyszczeń z zewnątrz. Są one odporne na uderzenia. Sztywna jednoelementowa oprawa zapewnia stabilne warunki do pracy łożyska.

Podsumowując, zespoły łożyskowe kulkowe są rozwiązaniem oferującym szereg zalet przy zachowaniu korzystnej ceny za sprawą użytych do budowy standardowych łożysk kulkowych samonastawnych.


http://bearing.pl/ - Wszystko na temat łożysk.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz